Malý gemerský trh – 1. jarná verzia

Párkrát sme už spomenuli naše „open air akcie“ a „štipcové výstavy“… Malý Gemerský trh – miesto konania nášho prvého (…a ďalších…) experimentu tohto druhu – sa rozbehol aj v tomto roku. Od O.Z. Otvor dvor sme dostali pozvanie pravdu povediac takmer na poslednú chvíľu, iba asi týždeň pred podujatím. Pozvanie nás ale veľmi potešilo a vážime si to.

V klube hneď padla otázka, či ideme na malý trh teraz, alebo to ponecháme na neskôr. Vzhľadom na to, že sme chceli výstavu „Tradičná zabíjačka“, nafotenú koncom januára 2014 v Krásnohorskej Dlhej Lúke (o podujatí sme písali KLIK TU), reprízovať aspoň raz aj v Rožňave, sme sa priklonili k verzii, že to zavesíme teraz. Zároveň sme sa rozhodli, že výstavu spravíme tento krát v skromnejšom rozsahu a predstavíme naozaj iba zabíjačku doplnenú o olejotlače Laca Viszoczkého.

Kolegovi Ivanovi Kerekešovi som sľúbil, že budem na mieste najneskôr okolo pol deviatej a môžeme začať inštalovať.
Ráno mi zazvonil telefón, Ivan ma zobudil o ¾ na 9, zažil som riadny šok. Upokojil ma ale, že je autom a príde ma vyzdvihnúť. Obrovské šťastie, že som celú „štipcovú aparatúru“ nechal v jednej pohotovostnej brašni už predtým, aby som nemusel zakaždým hľadať sáčok na štipce, škatuľku na klince a pod…

Úspech a užitočnosť zabíjačkovej kolekcie prekvapil aj nás samotných autorov. Už aj v Dlhej Lúke sa pristavil jeden otecko so synátorom, ktorému vysvetlil celý priebeh takej zabíjačky pomocou našich „ilustrácii“. Keď sa podobná situácia zopakovala aj v Rožňave, naša radosť bola neopísateľná.

Olejotlače vyvolali nemalý záujem zo strany návštevníkov. Prirodzene, veď táto historická fotografická technika má celkom špecifické čaro.
Techniku olejotlače vynašiel G. E. H. Rawlins v roku 1904 a podľa svojho vynálezcu je niekedy nazývaná aj Rawlins oil.
Olejotlač sa stala na začiatku 20.storočia najobľúbenejším ušľachtilým procesom. Výsledný obraz je natoľko ovplyvnený ručným zásahom, že nie je možné vytvoriť dve identické diela. Vyhotovenie jednej olejotlače vyžaduje približne dvojtýždňovú prácu.

Ďakujeme O.z. Otvor dvor za pozvanie a možnosť byť opäť súčasťou príjemného podujatia.
Ivanovi Kerekešovi patrí špeciálna vďaka za budíček a celkovú angažovanosť.

Vystavujúci autori:
Tradičná zabíjačka: Ivan Kerekeš, Štefan Kesi
Olejotlač: Ladislav Viszoczky

Napísať komentár