Remeselnícky trh

Pix-XL v Krásnohorskej Dlhej Lúke

Remeselnícky dom v Krásnohorskej Dlhej Lúke nie je nový pojem, ani nová inštitúcia. V priebehu roka sa v réžii Združenia gemerských remeselníkov uskutočňuje niekoľko podujatí nielen v domácom prostredí, ale i v zahraničí.
Stále sa rodia nové nápady, ktoré sa väčšinou aj zrealizujú. Jednou z tých noviniek bola začiatkom roka 2014 tradičná zabíjačka, na ktorú dostal pozvanie – a povolenie fotografovať – aj náš fotoklub.

Ak sa v myšlienkach vrátime na januárovú zabíjačku, musíme skonštatovať, že jej atmosféra bola naozaj tradičná, ale hlavne milá, priateľská, suma sumárum: výborná. Všetko bolo precízne pripravené, nás „votrelcov“ prijali neuveriteľne srdečne. Majstri nás nielen akceptovali, ale vyslovene zasvätili do celého diania, vrátane degustácie dobrôt.
Už vtedy sme sa zaviazali, že vytvorený dokument predstavíme formou výstavy predovšetkým práve v mieste, kde sa udalosť  konala.

Lepšiu príležitosť, ako remeselnícky trh uskutočnený 23.3.2014, sme si pre prezentáciu spomínanej kolekcie ani nevedeli predstaviť. Ponuku zúčastniť sa s našou výstavou sme, samozrejme, nemohli odmietnuť.
Štipcová výstava Fotoklubu Pix-XL sa teda ocitla na plagáte ako sprievodné podujatie. Okrem zabíjačkových fotografií (Ivan Kerekeš, Štefan Kesi) sme zavesili aj množstvo ďalších žánrov a tém: krajinky, architektúru, detail, dokonca bola zastúpená aj historická technika – olejotlač. Predstavili sme niekoľko desiatok fotografií od 12 autorov.

Množstvo štipcov, ktorými sme disponovali (resp. nedisponovali), nás spočiatku vyľakalo, ale nakoniec ich bol našťastie dostatok. Počas dňa sme neprestajne pozorovali vývoj počasia, ktoré nás popoludní znepokojilo niekoľkými kvapkami dažďa a sem-tam sa objavujúcim miernym vetrom. Ten prevrátil našu expozíciu pod holým nebom hore nohami asi dvakrát.

Aký by to bol ale trh bez predaja a vyjednávania?! Naša najpredávanejšia autorka načala podujatie tým správnym spôsobom a my ďalší sme sa ju snažili dobehnúť. Ceny boli rôzne, avšak primerané charakteru miesta a podujatia, celkom dobre sa aplikoval aj tzv. barterový obchod: zväčšenina za lekvár.

Pocity máme z Dlhej Lúky opäť mimoriadne dobré. Zo záujmu návštevníkov sa popri remeselníckych produktoch ušlo aj našej výstave, zadosťučinením bol aj pohľad na radostné tváre majstrov-mäsiarov, keď sa zbadali na vystavených fotografiách.

Treba vidieť, treba zažiť! Úprimne dúfame, že ešte dostaneme príležitosť na takúto prezentáciu. Tešíme sa na stretnutie s vami na niektorom z nasledujúcich remeselníckych trhov.

Fotodokumentácia podujatia: Gejza Kolesár, Ivan Kerekeš, Michal Nezbeda, Štefan Kesi.

Za spoluprácu a umožnenie výstavy ďakujeme Združeniu Gemerských remeselníkov.

Vystavujúci autori: Bibiana Bystrenová, Ivan Kerekeš, Ladislav Viszoczky, Martin Dulaj, Michal Nezbeda, Pavol Horváth, Peter Henriczy, Peter Lakomý, Štefan Fábián, Štefan Kesi, Tomáš Henriczy, Zoltán Korcsmáros.

Napísať komentár