Dvanásť pod nulou

„Výstava fotografií je pre fotografa vždy vyvrcholením jeho tvorby a formou prezentácie na verejnosti. Som nesmierne potešený, že hneď na začiatku kalendárneho roka môžem napísať niekoľko riadkov o práve začínajúcej autorskej výstave v Cukrárni Štefánia.

Vystavujúcim autorom je tentokrát Peter Henriczy – člen fotoklubu Pix-XL. S Peťom ma spája dlhoročné priateľstvo siahajúce až do detských čias, kedy nás zblížila láska k prírode a časté pobyty a túry v okolitých lesných zákutiach. Spolu sme často vnímali krásy, ktoré sa v prírode naskytli a zažívali sme množstvo pekných zážitkov. Peťo sa postupne prejavil ako citlivá, vnímavá duša s umeleckými sklonmi, čo prejavil najprv v hudbe – ovládnutím gitary a ďalších hudobných nástrojov a svojou hrou na ne vždy obveselil partiu kamarátov. Postupom času okrem dokonalého ovládnutia hudobných tónov sa Peťo zahĺbil do ďalšej záľuby – objavil čaro fotografie. Najprv len nesmelo začal dokumentovať zážitky zo svojich potuliek, no neskôr, tak ako v hudbe postúpil k náročnejším skladbám, aj vo fotografii začal nachádzať zložitejšie kompozície a postupne začal poskytovať svoje fotografické umenie aj pre divákov.

Prezentoval sa na niekoľkých kolektívnych výstavách. Stal sa aktívnym členom fotoklubu a všetci sme očakávali, kedy a čím sa ukáže na svojej prvej autorskej výstave. Poznám Petrovu rôznorodú fotografickú tvorbu a tak určite nebolo ľahké rozhodnúť sa, čo predostrieť divákovi, nakoniec sa na steny našej cukrárenskej galérie dostal tucet fotografií zobrazujúcich mrazivú krásu – krásu detailu nájdenú a zachytenú vnímavým okom autora so všetkou svojou farebnosťou a rôznorodosťou tvarov. Zamrznuté kaluže, chladný ľad – obyčajné záležitosti, ktoré pri nízkych teplotách obchádzame, sú na vystavených fotografiách majstrovsky zobrazené ako nádherné štruktúry, kombinácie tvarov, farieb, svetiel a tieňov. Svojou abstraktnosťou každá z fotografií dáva priestor fantázii diváka.

Výstava aj svojim načasovaním v týchto chladných mrazivých dňoch určite stojí za pozornosť a pri šálke teplého nápoja je príjemným zážitkom.“

Ivan Kerekeš

Komentáre pri článku nie sú dostupné.