Olejotlač

Už dávnejšie som cítil potrebu opäť vytvárať fotografie vlastnoručne. Ten malý „zázrak“ keď sa fotka objavuje na papieri je pre mňa fascinujúci. Keďže v našom malom byte priestor pre fotokomoru nemám, začal som vyhľadávať techniky, ktoré sú založené na kontaktnom kopírovaní (troška si za googlujte čo to je :) ). Techník je viac než dosť, ale mňa najviac oslovila technika olejotlače.

Z wiki: „Olejotlač je stará fotografická technika, ktorú vynašiel v roku 1904 G. E. H. Rawlins, preto sa často nazýva „Rawlins print“ alebo „oil print“. Olejotlač má svoj názov podľa olejovej farby, ktorá sa nanáša na papier a tak vzniká obraz. Olejotlač patrí medzi tzv. „ušľachtilý proces“. Sú to fotografie (výtlačky), kde je výsledný obraz ovplyvnený ručným zásahom natoľko, že nie je možné urobiť dva identické listy.“

Problém nastal, keď som zistil jej náročnosť. V článku Rastislava Krámského som sa dozvedel, že spraviť jeden list trvá cca 1-2 týždne.

Postup olejotlače v bodoch

1. Príprava akvarelového papieru

2. Nanášanie emulzie, citlivé na UV žiarenie

3. Sušenie emulzie

4. Príprava negatívu

5. Osvit

6. Vypieranie zcitlivujúcej vrstvy

7. Sušenie matrice

8. Namáčanie matrice

9. Nanášanie farby

10. Sušenie hotového obrazu

11. Vyrovnanie obrazu

12. Dosušovanie

Po nejakom tom googlení som našiel e-shop Rastislava Čambála, kde sa dá zakúpiť už scitlivený papier a tak sa táto technika stáva dostupnejšia aj pre menej trpezlivých jedincov. No … preskočil som na krok 4., čiže výraz menej trpezlivých neberte vážne, táto technika je aj takto časovo náročná. Pri tejto technike nie je zo začiatku nutná veľká investícia .

Aký námet? Tak, ako z hocijakého záberu nevznikne dobrá čiernobiela fotografia, tak ani z hocijakej čiernobielej fotky nevznikne kvalitná olejotlač. Najjednoduchšie je zadať do vyhľadávača „olejotlač, olejotisk, oilprint, oil-print“ poprípade „bromoil print“ a nechať sa inšpirovať fotografiami iných autorov. Ja som začal klasickými námetmi ako zátišie, architektúra, detail krajiny – ktoré už mali atmosféru malieb alebo grafiky. Pri fotení (výbere záberu z archívu) si menej zakladám na jemných detailoch a dôraz kladiem na celkovú atmosféru. Jemné detaily sa občas objavia, ale väčšinou ostanú nevykreslené. Prepálené alebo nevykreslené časti fotografie sa dajú „domaľovať“, ale oveľa horšie je niečo vydolovať z tmavej časti fotky . Tomuto problému predchádzam už pri tvorbe „negatívu“ ladením fotky skoro do HDR a kontrolou hrúbky kresby ( keď je základný motív daný jemnou líniou tak ju zvýrazním –urobím ho hrubším a zvýším kontrast). Kresba stráca na sile už pri tlači samotného negatívu, takže extra jemné prechody neočakávam. Predstaviť si fotku už pri stlačení spúšte, tak ako bude vyzerať po spracovaní do olejotlače je náročné, ale nie nemožné. Kvalita fotoaparátu nie je dôležitá. Už som robil olejotlač aj z fotky z webu či 2,3mpx kompaktu.

Moje vedomosti pochádzajú len z webu, kníh a praxe. Odporúčam prečítať si návod od spomenutých fotografov na dole uvedených odkazoch. Pre tých, ktorých to vážne zaujme a chcú si to vyskúšať, tak podľa svojich možností dokážem poradiť. V našom fotoklube už 2x prebehol mini workshop na túto tému a predpokladám, že do budúcna ich ešte pár pripravím. Technika sa dá zvládnuť aj bez pomoci, najdôležitejšie je mať vytrvalosť a chuť.

Pár postrehov, ktoré môžu pomôcť

na osvetlenie používam starý „sólux“ s UV lampou v strede – odporúčam odskúšať či sa nezahrieva – mne to prvý snímok spálilo

scitlivený papier vydrží tak 2týždne preto je dobré ho spracovať čo najskôr, aspoň ako matricu, tá má už lepšiu trvanlivosť

farba sa používa tlačiarenská – ale pozor!!! je veľmi hustá a ťažko sa odstraňuje (hlavne z bieleho koženkového gauču ) keď už sa stalo, tak použiť technický benzín

originál štetec som zatiaľ nezohnal, tak používam štetec na holenie, skúšal som aj obyč štetec na natieranie, ale nic-moc

 

Odkazy na postup :

http://www.kramsky.com/olejotisk/blog/co_je_to_olejotisk

http://www.nfoto.cz/files/dokumenty/olejotisk.pdf

http://www.trafacka.sk/74/olejotlac-stare-fototechniky

Odkazy na diela :

http://www.rastocambal.com/2009-krajina-En.php

http://www.kramsky.com/olejotisk/galerie/okolo_me_hlavy

http://www.mykkela.cz/gallerie-at-olejotisk-EN.php

http://www.trafacka.sk/1117/stare-foto-techniky-19-a-20-storocia-olejotlac

http://www.nfoto.cz/olejotisk.html

http://viszoczky.deviantart.com/gallery/

eshop

http://www.mamut-photo.com/eshop/cs/36-alternativni-fotografie

Napísať komentár